התנגדות לצוואה

מרגישים שקופחתם בצוואה? הוגשה התנגדות לצוואה בה אתם מופיעים כיורשים? סבורים שצוואה שהוגשה לביצוע מזויפת או נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת? חושבים שהנכם יורשים על פי דין של אדם ולא נכללתם בבקשה לצו ירושה שהוגשה בעניינו? רשימת היורשים על פי דין אינה רשימה סגורה, וצוואה איננה סוף פסוק!

משרדנו מעניק את כלל השירותים בענייני ירושות וצוואות ומלווה צדדים להליכים משפטיים, ביניהם:

התנגדות לבקשה למתן צו ירושה

התנגדות לבקשה למתן צו קיום צוואה

הגנה על ירושות וצוואות

תיקון או ביטול צו ירושה או צו קיום צוואה

הגשת בקשה לצו קיום צוואה או צו ירושה

ניהול עיזבונות

עריכת הסכמי חלוקת עיזבון בין יורשים

התנגדות לצוואה - איך זה עובד?

01

פגישת היכרות

מגיעים למשרדינו, נקבל מכם מידע מעמיק אודות המוריש, הירושה והצדדים, נסביר את המבנה המשפטי של ההליך, מה זה אומר לגביכם, ואיך לדעתנו צריך להתמודד ולנהל את ההליך, ונצא לדרך.

02

התחלת עבודה

אנו מתחילים לעבוד במרץ על התיק, מכינים את המסמכים אשר צריך להגיש לבית המשפט, ושולחים אליכם להערות.

03

ניהול מו"מ

באופן די שכיח, במסגרת הליכים משפטיים לעיתים נפתחים הליכי משא ומתן בניסיון לסיים את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט. אנו נייצג אתכם בניהול המו"מ, תוך דחיפה תמידית להגשמת מטרותיכם והגנה על ענייניכם, עד מיצוי המגעים.

04

ניהול ההליך

לאחר הגשת המסמכים הראשוניים לבית המשפט, מתחיל ההליך המשפטי עצמו. במסגרת ההליך המשפטי, מוגשות בקשות שונות, חוות דעת של מומחים, מתקיימים דיונים ונערכות חקירות. אנו נייצג אתכם לאורך ההליך במטרה להביא לתוצאה הטובה ביותר עבורכם.

05

פסק דין

בתום ניהול ההליך, ניתן פסק דין. פסק הדין הוא השלב שנועל את ההליך המשפטי. על פסק הדין קיימת זכות ערעור.

משרדנו מעניק ללקוחותיו ייצוג משפטי גם בהליכי ערעור ככל ועולה בכך צורך.

ממליצים עלינו

David Zisner

השירות שקיבלנו מעו"ד חסון היה מעולה – משלב השיחה הראשונית והבנת האתגר, דרך בניית התיק הייצוג והסגירה. לכל אורך הדרך גל היה זמין, הסביר, טיפל בתביעה שלנו בצורה מקצועית ורגישה.

Raziel Levi

פעם ראשונה ואני מרוצה מהשרות והיחס החם וההבנה של הצרכים שלי שרות מעולה

Meir Mor Yosef

שלום לכולם רציתי להביע את תמיכתי בעורך דין גל חסון שייצג אותי בנאמנה ,שרות,מקצועיות ,ואדיבות ממליץ בחום אין דברים כאלה שלא תגידו שלא יידעתם תגיעו לגל חסון ותקבלו את השרות הכי אמין שיש שיהיה בהצלחה…

לקוחותינו יודעים ומרגישים תמיד שדלת המשרד פתוחה בפניהם לכל שאלה
מלאו את הפרטים הבאים ואנו נחזור אליכם בהקדם

התנגדות לצוואה - ביטול ותיקון צוואה

כאשר אדם נפטר ומותיר אחריו צוואה, יבקשו יורשיו אשר להם הותיר את כספו ורכושו, לממשה, ע"י הגשת בקשה לקבלת צו המעניק לצוואה תוקף משפטי מחייב ומאפשר את קיומה הלכה למעשה.

יחד עם זאת, עוד בטרם תושלם קבלת הירושה ועם לכתו של המצווה לעולמו, צפויים להישמע קולותיהם של מי שטוענים כי הצוואה מקפחת אותם וכי חלוקת הרכוש לפיה אינה מוצדקת או ראויה. המתנגדים לצוואה רשאים להגיש את התנגדותם, במסגרתה יהא עליהם להצביע על הפגמים שנפלו בצוואת המוריש ואשר מצדיקות את פסילת הצוואה.

נתחיל מהסוף – כפי שניתן להגיש צו קיום לצוואה ובכך לממש אותה ולרשת את עורך הצוואה, ניתן גם להגיש התנגדות לצוואות בניסיון לעצור את מימושן.
בטווח זה עומדות לרשותכם מספר דרכי פעולה, שנגזרות מהמועד והשלבים בהם בחרתם לפעול.

התנגדות לצוואות ניתן להגיש רק במקרה שטרם ניתן צו לקיום צוואה.

התנגדות לצוואה– הזדמנות חד פעמית לעמוד על זכויותיכם

שימו לב – החל מיום פרסום הצוואה ניתן יהיה להגיש התנגדות לצוואות בתוך 14 ימים בלבד, הזדמנות בלתי חוזרת למנוע קיפוח ולעמוד על זכויותיכם ככל והנכם סבורים כי חלוקת הרכוש על פי הצוואה נובעת מנסיבות בלתי הוגנות או טעמים אחרים המצדיקים את פסילתה. כדי להבטיח עמידה בלוח הזמנים הקצר, בהתאם לסדרי הדין והפרוצדורה, ישנה חשיבות מכרעת בפניה לעורך דין צוואות ולענייני ירושה, המנוסה בניהול הליכי התנגדות לצוואה.

זכרו כי הליכי ההתנגדות הינם הליכים מורכבים מאוד, הדורשים בחינה מעמיקה של ראיות, תיקים רפואיים, עדויות ומסמכים רלוונטיים אשר מעידים על מצבו של המוריש במועד עריכת הצוואה ואשר שופכים אור על מידת כשירותה, כאשר הייחודית בהליך היא העובדה כי העד המרכזי כבר אינו בחיים ולכן לאיסוף הראיות חשיבות מכרעת בהליך זה

אם אתם בעלי עניין בצוואתו של מוריש אשר הותיר אחריו צוואה ואתם סבורים כי היא אינה הולמת את דרישות הדין או שנעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת, עליכם לתקוף את הבקשה למתן צו קיום הצוואה ולהעלות טעמים ראייתיים מספיקים להפקעתה. זאת ועוד, באמצעות עורך דין מיומן שיבטיח מיצוי מקסימלי של האפשרויות במסגרת ההליך.

אלמנט הזמן בהליכי ירושה ועיזבון

סעיף 17 לתקנות הירושה קובע, כי על אדם הרוצה להתנגד להגשת בקשה לצו קיום צוואה או למתן צו ירושה, להגיש את התנגדותו בתוך שבועיים מיום פרסום המודעה בדבר הגשת הבקשה בעיתונים. בפועל לא תמיד ידוע לצדדים המעוניינים להגיש התנגדות מתי בדיוק נעשה הפרסום או מהו הזמן שנקבע על ידי הרשם להגשת התנגדות. לכן, מיד עם קבלת החלטה להתנגד לבקשה עליכם להיוועץ בעורך דין התנגדות לירושה וצוואה, על מנת שזה יקדם את הטיפול בענייניכם.

נטל ההוכחה בהתנגדות לצוואה

בבואנו להתנגד לצוואה חשוב לזכור – נטל ההוכחה הינו על מי שהגיש את ההתנגדות. כלומר, במידה ואתם סבורים שצוואה אינה כשרה ותהיו מעוניינים לערער עליה, החוק מניח על כתפי המתנגד את הצורך להמציא ראיות התומכות בטיעוניו

לקוחות רבים מגיעים אלינו כשהם מבקשים להגיש התנגדות לצוואה מטעמים שונים. החל מפרטים טכניים שגויים, דרך תחושת קיפוח ועד חשד לזיוף צוואת קרוב משפחתם, רבים סבורים כי הצוואה שהושארה בידי מי מקרוביהם אינה כשרה ומבקשים להביא לפסילתה. כאשר מדברים על נושא של התנגדות לצוואה, חשוב בראש ובראשונה לעשות היכרות עם המונח "נטל ההוכחה".

לקוחות רבים מגיעים אלינו כשהם מבקשים להגיש התנגדות לצוואה מטעמים שונים. החל מפרטים טכניים שגויים, דרך תחושת קיפוח ועד חשד לזיוף צוואת קרוב משפחתם, רבים סבורים כי הצוואה שהושארה בידי מי מקרוביהם אינה כשרה ומבקשים להביא לפסילתה. כאשר מדברים על נושא של התנגדות לצוואה, חשוב בראש ובראשונה לעשות היכרות עם המונח "נטל ההוכחה".

"נטל ההוכחה" – הוא מונח משפטי, שמטרתו לקבוע על מי מהצדדים תוטל החובה להוכיח צדקת טענה שהועלתה וכן להוכיח את תוכן הטענה. במשפט האזרחי, תחתיו נכללים דיני הירושה והעיזבון, נטל ההוכחה רובץ על הצד שהעלה את הטענה, כלומר המגיש את ההתנגדות לצוואה, ועליו יהיה לשכנע בצדקת טענתו וכן להביא הוכחות לאמיתות טענתו. חשוב להבין, כי הנחת המוצא של חוק הירושה היא שהצוואה כשרה, ומכאן, שכאשר מגישים התנגדות לצוואה, הרי שנטל ההוכחה יהא על מגיש ההתנגדות, והוא שיצטרך לשכנע מדוע יש להביא לפסילת הצוואה.

"נטל ההוכחה" מורכב למעשה משני נטלים משניים: "נטל השכנוע" ונטל הראיה".

״נטל השכנוע״ – הוא הנטל הראשי ומשמעותו היא הצורך של התובע לשכנע את בית המשפט שטענותיו נכונות. במשפט האזרחי, שכאמור דיני הירושה הם חלק ממנו, נטל השכנוע מבוסס על מאזן הסתברויות. הכוונה היא שדי לתובע להוכיח את תביעתו ב51% על מנת לזכות, זאת לעומת הדין הפלילי שם נדרש התובע לנטל הוכחה מוגבר. מכאן עולה שבמקרה הסביר, מספיק שהתובע יוכיח שגרסתו סבירה במעט מגרסתו של הנתבע, על מנת לזכות במשפט כולו.

״נטל הראיה״ – הוא הנטל המשני ומתייחס לצורך שבגיבוי הטענה בראיות תומכות. כאשר מדובר בהליך התנגדות לצוואה, מי שתובע לבטל חלק מהוראותיה של הצוואה או להביא לביטולה כליל ייאלץ להביא לכך ראיות תומכות ולצרפן לכתב ההתנגדות. במידה ובית המשפט לא ישתכנע כי מדובר בראיות מספקות, יקבע כי המתנגד לא הרים את נטל ראיה.

"היפוך נטל הראיה" או "היפוך נטל השכנוע" – אמרנו שנטל ההוכחה, המורכב מנטל הראיה ונטל השכנוע מונח על כתפי התובע – במקרה שלנו מגיש ההתנגדות לצוואה, אך במקרים מסוימים עשוי לעבור הנטל אל הצד השני – מי שביקש לקיים את הצוואה. הדבר שכיח בעיקר במקרים בהם התגלעה מחלוקת באשר לצוואה בכתב יד או צוואה שבעל פה, צוואות אשר מלכתחילה קיים קושי בהוכחת אמינותן ועל כן, הצורך לשכנע באמיתות הצוואה מוטל על המבקש לממשה. כמו כן במקרים בהם הוכח למשל כי בין הזוכה בצוואה לבין המוריש התקיימה טרם מותו יחסי תלות קיצונית, או שזה סייע לו הלכה למעשה בעריכת צוואה.

בהקשר של ראיות חשוב לזכור כי ישנן ראיות הנחשבות לחזקות יותר מאחרות. כמו למשל מסמכים, הקלטות, צילומים וכו. זאת לעומת עדויות שמיעה שונות הנחשבות לראיות "חלשות". כמו כן קיימות ראיות שעשויות אמנם לתמוך בטענה, אך לא ייחשבו כקבילות בבית המשפט , כמו למשל ראיות שהושגו בהאזנת סתר או בדרך של פגיעה בפרטיות.

איך ניתן בכל זאת להתנגד לצוואה?

המתנגדים לצוואה ידרשו להוכיח, במסגרת התנגדות לצוואה, כי חלוקת רכוש המוריש על פי צוואתו נעשתה אגב מצב רפואי קשה בזמנים הרלוונטיים לעריכת הצוואה, או כי המוריש ערך את צוואתו תחת כניעה לעושק או לכפייה, כי לא היה כשיר לעריכתה בשל מצב נפשי או קוגניטיבי וכן טעמים נוספים המוזכרים בחוק כעילות לפסילת הצוואה והפקעתה – כדוגמת אי-עמידה בהוראות הדין והכללים הנוגעים לעריכת צוואה. המגיש התנגדות לצוואה יתבקש להוכיח כי מתקיימות נסיבות מיוחדות המחייבות את פסילת הצוואה, במסגרת הליך משפטי מורכב אשר יש לנהל באמצעות עורך דין לענייני צוואות וירושות.

כאמור, נטל ההוכחה רובץ לפתחו של מגיש ההתנגדות. על מנת לשכנע כי מדובר בצוואה שיש לפסול, יש להביא טיעונים והוכחות בדבר אי כשירותה של הצוואה. עילות לביטול צו קיום צוואה יכולות להיות למשל אחד מהמקרים הבאים:

מצבו הרפואי של כותב הצוואה – האם מצבו הרפואי של כותב הצוואה אפשר לו קבלת החלטות באופן ענייני, שקול ורציונלי?

השפעה בלתי הוגנת – האם עורך הצוואה כתב אותה על דעתו הבלעדית או שמא היה נתון להשפעה ולחצים של בעלי אינטרס שונים?

מעשה רמיה – האם אכן מדובר ברצונו האמיתי של המוריש או שמא הוטו רצונותיו או אף זויפה צוואתו כולה?

פגמים צורניים – במקרה של פגמים בתצורת הצוואה או פגמים טכניים אחרים, נטל ההוכחה יעבור אל מי שביקש לקיים את הצוואה ולא על המתנגד לה.

חסון פרץ משרד עורכי דין - הכתובת שלכם להליכי ירושה ועיזבון:

הליכי התנגדות לצוואה וירושות הם הליכים גדושים במטענים אמוציונאליים, הם סבוכים, הם עשויים להימשך זמן רב, והם דורשים בקיאות רבה בדיני הירושה והעיזבון.

בשונה מהליכים משפטיים אחרים, בהליכים אלה חסר מרכיב מהותי, והוא שהעד המרכזי – המוריש – אינו בין החיים ואין באפשרות הצדדים להביאו לעדות.

לכן, מומלץ שיהיה לצדכם משרד מנוסה אשר יעניק לכם אוזן קשבת, סביבה מבינה ומקצועית שתפעל להגשמת רצונותיכם ומטרותיכם, והכי חשוב משרד שילחם מלחמה בלתי מתפשרת על זכויותיכם.

לאורך השנים ייצגנו בהצלחה לקוחות רבים בסכסוכי ירושה ועיזבון. הניסיון שרכשנו בתחום התנגדות לצוואה, ירושות ועיזבונות, מעניק לנו את היכולת לשקף לכל פונה למשרדנו את נקודות החוזק והחולשה ביחס לתיק, להתאים את אופן הייצוג ללקוח, ולהתוות את אסטרטגיית הניהול של ההליך, בדרך אשר תשרת את מטרתו בצורה מיטבית ותחסוך לו הוצאות מיותרות.

אנו מאמינים שיצירתיות, חשיבה מרחבית, יכולת ביטוי גבוהה, יסודיות, נחישות ושימוש נכון במומחים מהשורה הראשונה, הם מרכיבי היסוד הנחוצים לטיפול בענייניהם של לקוחותינו על הצד הטוב ביותר.

מרכיבי יסוד אלו יסייעו לנו גם לצפות את הקשיים והמורכבויות שההליך יכול להביא איתו, ויאפשרו לנו לתת מענה לקשיים ומורכבויות אלה מבעוד מועד.

זקוקים לייצוג משפטי בענייני ירושה ועיזבון? הגעתם למקום הנכון, פנו למשרדנו עוד היום ואנו נעמיד לרשותכם את ניסיוננו ויכולותינו, נפעל לייצג אתכם ולהגשים מטרותיכם על הצד הטוב ביותר.

שאלות נפוצות

אם הוגשה בקשה לצו ירושה או צו קיום צוואה וברצון אדם להתנגד למתן צו זה עליו להגיש לרשם הירושה התנגדות במסגרתה יפרט מדוע לגרסתו יש למנוע את מתן צו הירושה או קיום הצוואה.

במסגרת התנגדות למתן צו ירושה בא אדם וטוען כי הבקשה למתן צו ירושה איננה משקפת את האופן בו יש לחלק את העיזבון בפועל. היות ובשונה מצוואה מדובר בבקשה לצו ירושה על פי דין, מגוון הטענות שניתן להעלות בהתנגדות ביחס לבקשה הוא מצומצם יותר. כך, בזמן שבצוואה אפשר לטעון טענות של כשירות, השפעה בלתי הוגנת, זיוף וכדו', כשמדובר בירושה על פי דין הטענות העיקריות שיעלו הן:

– טענות ביחס למספר היורשים על פי דין.

– טענות ביחס לזהותם של היורשים על פי דין.

– טענות לקיומם של יורשים נוספים.

– טענות שמטרתן גריעת יורשים אחרים.

– או טענות לפיהן אין לחלק את הירושה על פי הוראות הדין נוכח קיומה של צוואה.

עילות הן למעשה טיעונים משפטיים אשר בגינם מגיש ההתנגדות סבור כי יש להביא לאי קיום הצוואה.

חוק הירושה מפרט מה תיחשבנה עילות מוצדקות להביא לאי קיומה של צוואה.

במסגרת התנגדות לצוואה, בא אדם וטוען, כי הצוואה אשר הוגשה לביצוע ברשם הירושה, לא משקפת את האופן בו יש לחלק את העיזבון בפועל או איננה כשרה. כשמדובר בצוואה, ניתן להעלות במסגרת ההתנגדות טענות מגוונות, ביניהן:

– אי כשירות של המצווה (בגלל מצב רפואי למשל)

– טענות בקשר עם תקינות הצוואה.

– טענות לזיוף הצוואה.

– טענות לעושק או הפעלת השפעה בלתי הוגנת על המצווים וכדו'. ( למשל כפיה או איומים )

– צוואה שנכתבה תחת מעורבותו של היורש

– צוואה אשר מופיעות בה הוראות בלתי חוקיות (למשל התניה שיורש יקבל את כספו רק אם יבצע מעשה כלשהו שאינו חוקי)

– צוואה שבוטלה ע"י המצווה עצמו

קיימות בחוק עילות נוספות להתנגדות לצוואות, אך אלו כאמור העילות המרכזיות, כאשר תחת כל אחת מהן חוסים מגוון רחב של מקרים ואפשרויות טיעון.

לעניין זה, חשוב שתבינו כי במקרה שאתם רוצים להשיב לידכם נכס אותו אתם אמורים לרשם אך הוא ניתן על ידי הנפטר עוד בימי חייו לאדם אחר ללא תמורה, והדבר הוסתר מפניכם, הרי שאין להגיש התנגדות לצוואה כי אם לפעול במישור אחר, תחת הליך הקרוי תביעה לביטול מתנה (ועל כך במאמר נפרד באתרנו).

רשאי להגיש התנגדות לצוואה כל מי שהינו בעל עניין בצוואה. הכוונה היא שרק אדם שהוא בעל אפשרות להרוויח או להפסיד דבר מה מעצם קיומה או ביטולה של הצוואה רשאי להתנגד לה. מי שהינו יורש על פי דין, יוכל להגיש התנגדות וייחשב לבעל עניין גם אם אינו מוזכר כלל בצוואה, שהרי במידה וההתנגדות תתקבל והצוואה לא תקוים, יהיה זכאי לחלק מן העיזבון.

מאמרים אחרונים

התנגדות לצוואות

התנגדות לצוואות

התנגדות לצוואות בין אם הדדית או בין אם לא – הוא הליך משפטי אשר מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה. צוואה הדדית היא צוואה אשר נעשית

קרא עוד »
עריכת צוואה

עריכת צוואה

מדוע לצוואה וייפוי כוח מתמשך אין גיל כמעט כל אחד מאיתנו עבר או יעבור בחייו מסלול דומה – שחרור מהצבא, טיול גדול, לימודים אקדמיים והופ

קרא עוד »
הסתלקות מצוואה / ירושה

הסתלקות מירושה וצוואה

מיהו עורך דין הסתלקות מירושה או צוואה? עורך דין הסתלקות מירושה או צוואה נקרא גם עורך דין צוואות ומתמחה בתחום הירושות והעיזבונות, תת תחום בתוך

קרא עוד »
צוואה הדדית

צוואה הדדית

עד שהמוות יפריד בינינו – הכל על צוואה הדדית בני זוג רבים מבקשים לערוך צוואה משותפת אשר תסדיר את ענייניהם ורכושם באופן של הסתמכות הדדית

קרא עוד »
פסילת צוואה

פסילת צוואה

עילות לפסילת צוואה חוק הירושה אשר נחקק בשנה 1965, מסדיר את כללי הירושה בעקבות מותו של אדם. החוק, בתצורתו היבשה קובע כי עם מותו של

קרא עוד »

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם