פירוק שיתוף במקרקעין

שותפות במקרקעין עשויה להתאגד הן מבחירה והן מכורח נסיבות. כמו כן, פירוק שיתוף במקרקעין מאידך.

לעיתים שותפות במקרקעין יכולה להיכפות כאשר היא נוצרת, לדוגמה פירוק שיתוף בין יורשים או בין בני משפחה בעקבות ירושת נכס מסוים.

מאידך, שותפות במקרקעין מבחירה נוצרת בזמנים בהם שוררות בין השותפים הסכמות והרמוניה. הללו מתאגדים יחדיו לכדי השגת מטרה משותפת, עסקית, יזמית או פרטית ומתוך מחשבה כי כוחם יחד מתעלה על כוחו של כל אחד כיחיד.

אך מה קורה במקרה בו היחסים בין השותפים במקרקעין עולים על שרטון ונגרם רצון לפירוק שיתוף במקרקעין?

חוק המקרקעין מעגן, במסגרת סעיף 37(א), את הכלל לפיו כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק שיתוף במקרקעין.

לעיתים חוסר הסכמה לגבי אופן ניהול הנכס או העסק, יביא את השותפים להחלטה כי עדיף לפירוק שיתוף במקרקעין. זאת לצורך החלפת חלק מהבעלים או לשם מכירתו ומימוש ערכו של הנכס.

היות שלכל שותף במקרקעין ישנה בעלות בהם, שמורה לו גם הזכות להתנתק מן השותפות ולמכור חלקו שלו בכל עת.

חשוב לדעת, שהזכות לנהל הליך לפירוק שיתוף במקרקעין בנכס אינה מתיישנת, ולכל בעלים במשותף עומדת הזכות לפתוח בהליך לפירוק השיתוף בכל עת שימצא לנכון.

איך מבצעים פירוק שיתוף במקרקעין נכון ובמינימום חיכוך מול השותפים האחרים?

משרדנו מתמחה בפירוק שיתוף במקרקעין ויעמוד לצדכם תוך מתן הליווי המשפטי המתאים.

לפרטים נוספים, ניתן לפנות למשרדנו, חסון פרץ – עורכי דין.

מתי ניתן יהיה לתבוע פירוק שיתוף במקרקעין?

כאמור, הזכות לפרק את השותפות עומדת לזכות כל אחד מן השותפים בכל עת שימצא לנכון.

יחד עם זאת, קבע המחוקק כי תידרש לכך הסכמתם של כלל השותפים, גם אם אלו לא יזמו את הפירוק בעצמם. כך שבמידה ויש התנגדות לפירוק שיתוף במקרקעין אין לשותפים הזכות לביצוע הפעולה. בין אם מדובר בפירוק שיתוף במקרקעין בין אחים או שתפים עסקיים התנאים לכך נשארים על כנם.

במקרים בהן לא מתקבלת הסכמה לפירוק מכלל השותפים, הזכות לתבוע את פירוק השיתוף במקרקעין עומדת בכפוף לכך שבית המשפט, לפניו הוגשה התביעה, יתרשם כי התביעה זו לא הוגשה ככלי להתעמרות ביתר השותפים, וכן כי היא אינה מגלמת שימוש לרעה בזכויות – רק כך יתאפשר פירוק שיתוף ללא הסכמה.

כמו כן, ניתן יהיה לתבוע פירוק שיתוף במקרקעין בכפוף לכך שבין השותפים לא נחתם קודם לכן הסכם השולל או מגביל את פירוק השיתוף.

ככל שקיים הסכם שיתוף במקרקעין, אזי ניתן יהיה לבקש את פירוק השיתוף רק בחלוף 3 שנים מחתימת ההסכם ואם אינו קיים אין הגבלת זמן מסויימת.

במידה ולא כל השותפים מביעים הסכמה להליך הפירוק, וחלקם עומדים על השיתוף ומסרבים למכור את הנכס, מתעוררת בעייתיות הדורשת התערבות משפטית.

כיצד יעשה פירוק שיתוף במקרקעין?

כאשר השיתוף נוגע לנכס מקרקעין אשר ניתן לחלוקה, דרך אחת לפרק את השיתוף היא באמצעות פירוק בעין. מדובר בחלוקה שוויונית של חלקי הנכס בין היתר באמצעות תשלומי איזון בין השותפים, עליהם מוסמך בית המשפט להורות.

כאשר מקרקעין אינם ניתנים לחלוקה, או לחלופין במצב בו חלוקה בעין של המקרקעין עלולה לגרום לשותפים הפסד ניכר, ניתן יהיה לפרק את השיתוף בדרך של חלוקה בשווי, כלומר מכירת המקרקעין וחלוקת הערך אשר יתקבל מן המכירה בין השותפים.

למשרדנו, ניסיון רב בניהול ההליכים המשפטיים הנדרשים לפירוק שיתוף במקרקעין, תוך שימוש באמצעים היעילים ביותר ולמען התוצאה המוצלחת ביותר עבורכם.

אין במידע שנימסר במדריך/כתבה/ מאמר המפורסם באמצעות חסון פרץ – עורך דין צוואות וירושות, אשר ניתן כשירות וולונטרי לציבור, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד בעל מומחיות, ניסיון ו/או ידע בתחום המשפטי הרלוונטי ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא.

יובהר כי כל פעולה שתעשה על פי המידע הנאמר ו/או המוצג הינה על אחריות הגולש/המשתמש באתר בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הגולש/המשתמש וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם בין במישרין ובין בעקיפין וחסון פרץ עורכי דין ו/או מי מטעמם, אינם אחראים בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המוצג ו/או הנאמר באתר.

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים

מאמרים נוספים
הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין

הסכם שיתוף במקרקעין הוא כלי משפטי באמצעותו ניתן להסדיר את אופן השימוש במצב בו ישנם מספר בעלי זכויות בחלקת מקרקעין אחת. מטרת ההסכם

קרא עוד >>
המלצות

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם