הפקדת צוואה ברשם הירושות

witness-signature-paper

צוואה היא מסמך אישי שרבים אינם מעוניינים לחשוף את תוכנה ולעיתים אף את עצם קיומה בפני אחרים, וודאי סביבתם הקרובה. יחד עם זאת, נכון שניתן לערוך צוואה ולשמור אותה בביתכם אך חשוב לדעת כי קיים יתרון בהפקדת צוואה ברשם הירושות והוא נעוץ בתוקף שהיא תקבל בשל כך.

ראשית, ככל שתבוצע הפקדת צוואה ברשם הירושות, לאחר פטירתו של המפקיד ועם הגשת בקשה לצו קיום צוואה או צו ירושה ביחס למנוח, הרשם לענייני ירושות יפעל ליידע את המופיעים/זוכים בצוואה שהופקדה בדבר קיומה, כך שאם הוגשה צוואה אחרת לקיום, הרי שלא יהיה ניתן להתכחש לעצם קיומה של הצוואה שהופקדה.

שנית, כך, עם פטירתו של אדם, כל מי שיפנה לרשם הירושות לשם קבלת צו קיום צוואת הנפטר או לבקשת צו ירושה, יעודכן מיידית בדבר צוואה מופקדת, ככל שצוואה זו תואמת את הצוואה האחרונה של הנפטר – ולא תוצג צוואה עדכנית יותר, ייתכן והיא תגבר על כל צוואה אחרת שתוצג.

במעמד הפקדת צוואה ברשם הירושות ואף לאחר מכן, רשאי המצווה לצרף מסמכים נוספים, אשר עשויים לתמוך בקיום הצוואה שהופקדה ובנסיבות עריכתה. בנוסף, באפשרותו למלא טופס הפקדת צוואה מקוון שיקל על התהליך ויקצר המתנה מיותרת. באופן זה, במידה ותוגש לאחר פטירתו התנגדות לצוואה, אותם מסמכים שהופקדו יוכלו לסייע בדחיית ההתנגדות ובקיום הצוואה על פי רצונו המקורי של המצווה.

הפקדת צוואה ברשם הירושות

מה חשוב לדעת בנושא הפקדת צוואה ברשם הירושות? 

על מנת להסיר חששות וחסמים אפשריים באשר להפקדת צוואה בידי רשם הצוואות, חשוב להדגיש כי כל צוואה המופקדת אצל הרשם הירושות היא בבחינת מידע סודי שלא יימסר בידי רשם הירושות למין דהוא – בני המשפחה של המצווה ו/או יורשיו הפוטנציאליים אינם זכאים לקבל מידע כלשהו, ובכלל זאת גם מידע בסיסי כמו האם הופקדה/לא הופקדה צוואה של אדם בעודו בחייו.

רק לאחר פטירתו של המצווה יהיו רשאים כל המעוניינים בכך לפנות לרשם הצוואות ולברר באשר לקיומה של צוואה מופקדת, וגם בשלב זה לא יימסר עדיין כל מידע באשר לתוכנה. יש לקחת בחשבון תשלום הפקדת צוואה שתצרכו לספק על מנת לקבל מידע בדבר. ככל ואכן הופקדה צוואה, יוכל כל אדם להגיש בקשה בכתב לרשם לענייני ירושה ולבקש עיון בצוואה או במסמכים נוספים שהופקדו בידי הנפטר. גם כאן חשוב להדגיש כי לא מדובר בזכות אוטומטית וכי כל בקשה תיבחן באופן פרטני בידי הרשם בהתאם לטענות שיועלו בידי המבקש אשר יצטרך להוכיח כי יש לו זיקה כלפי המנוח או כי הוא עשוי להופיע כיורש פוטנציאלי כלפי המנוח.

גם במקרה שבו תותר הבקשה לעיון בצוואתו של הנפטר, ועל מנת לפקח על ההליך, העיון ייעשה אך ורק במשרדי הרשם ותחת פיקוח צמוד של נציג לשכת רשם הירושות.

הפקדת צוואה ברשם הירושות על ידי אדם אחר לא ניתנת לביצוע וזאת מן הסיבה הפשוטה, כי בעת ההפקדה יבקש הרשם לזהות את המצווה ולוודא, כי הוא אכן זה שערך את הצוואה המופקד.

מכאן שהפקדת צוואה ברשם הירושות באמצעות עורך דין ירושה אינה אפשרית.

מתוך האמור, ניתן ללמוד על היתרונות הרבים אשר טמונים בהפקדת צוואה בידי הרשם לענייני הירושה .

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים

מאמרים נוספים
הסכם חלוקת עיזבון

הסכם חלוקת עיזבון

חלוקת עיזבון בין יורשים לא תעשה טרם שימוש בכלל מפתח אותו עלינו לזכור: לא מחלקים לפני שבודקים! חוק הירושה קובע, כי הוראות החלוקה

קרא עוד >>
צו ירושה

צו ירושה

צו ירושה הוא צו משפטי שניתן לאחר פטירתו של אדם, אשר מטרתו להצהיר אודות יורשיו של אדם במקרה בו אדם נפטר ולא הותיר

קרא עוד >>
המלצות

לייעוץ ראשוני מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם